wystawy Documenta. Każdy kamień ważący 450 kg musiał być u mieszczony obok każdego z 7000 dębów, które zostały posadzone tego lata wokół Kassel.

Carl Giskes sięga głębiej w budownictwo z gliny.

W Kassel, Carl Giskes spotkał architekta glinianych budynków, Klausa Johannes Eckerta, ucznia i wielbiciela egipskiego architekta Hassena Fathy'ego. Poznał także Gernota Minkego, pierwszego profesora architektury glinianej na uniwersytecie w Kassel. Carl Giskes odnalazł inspirację i spędził kilka następnych lat poświęcając się nauce budowania z gliny.

W 1986 roku, Carl przeniósł się do Amsterdamu, gdzie pracował nad stworzeniem Adobe Pavilion na konferencji 1990 roku "Nauka i sztuka spotykają duchowość zmieniając ekonomię". Wśród wielu panelów dyskusyjnch, które miały tam miejsce, brali udział : amerykański artysta Robert Rauschenberg i Dalajlama.

Założyciel Tierrafino.

Carl Giskes zdecydował się na pobyt w Holandii. W 1992 roku założył firmę Leembouw Nederland, która później przekształciła się w Tierrafino. Była to pierwsza holenderska firma skupiająca się na produkcji i dystrybucji wyłącznie produktów glinianych, a także uświadomiająca jak pięknym i zdrowym materiałem budowlanym jest glina.


Ponadto, Carl Giskes był pierwszą osobą, która wprowadziła naturalne kolory Ziemi w stiukach i farbach. Niestrudzenie popularyzował swoje produkty poprzez wykłady, pokazy, warsztaty i kursy, uzyskując pewne sukcesy.

"Coraz więcej architektów zdaje sobie sprawę z tego, że glina to przede wszystkim wybór zdrowego produktu", opowiada Carl Giskes. Niektorzy z tych architektów, tacy jak szwajcarscy : Herzog & de Meuron, przywiązują znaczną wagę do gliny, jako materiału budowlanego i dekoracyjnego. Również prasa była jednogłośna w pozytywnej ocenie jego produktów. Jeden z dziennikarzy napisał, że "Carl Giskes wyniósł wykorzystanie gliny na szczyty elegancji i wyrafinowanego piękna".

Fabryka, salon, studio, laboratorium, obszar badań i miejsce nauki.

Tierrafino zostało utworzone w Archangelkade (pobliże doków Minerva), w Amsterdamie w 2008 roku. W swojej fabryce i biurach, Tierrafino pokazuje, jak materiały organiczne, takie jak glina, słoma i tynk wapienny mogą być wykorzystywane do tworzenia zdrowego klimatu wnętrz z naturalnymi, przyjaznymi kolorami. We współpracy z firmą Meerwerk, Tierrafino zbudowało wewnątrz magazynu pawilon z ubijanej ziemi , który został wykończony tadelaktem podczas serii warsztatów.

Wszystkie produkty Tierrafino wytwarzane są w fabryce i stamtąd dystrybuowane.


Fabryka służy również jako sala wystawowa, studio, laboratorium, obszar badań i miejsce nauki. To tam nowo powstałe produkty są opracowywane, testowane, rozwijane i przedstawiane. Warsztaty, spotkania i wystawy artystów odbywają się regularnie właśnie tam.

Tierrafino to marka będąca w ruchu. Carl Giskes i jego koledzy ciągle doskonalą swoje produkty oraz opracowują nowe. On sam żarliwie wierzy w swoją misję: wnosić istotny wkład w tworzenie pięknych, zdrowych i przyjaznych dla środowiska warunków do życia, dzięki którym ludzie czują się prawdziwie w domu.

<<